Huawei kullanıcılarına kötü haber

Huawei kullanıcılarına kötü haber

Amerika ve Çin arasında yaşanan ticari anlaşmazlık telefon kullanıcılarını vuracak gibi duruyor. ABD’li yazılım ve teknoloji şirketi Alphabet’e bağlı Google, Huawei ile olan ilişkilerini askıya aldıklarını açıkladı.

Çinli telekom ekipmanı üreticisi Huawei, ABD’de üretilen yazılım ve ekipmanı son derece sınırlı koşullarda kullanabilecek. Elektronik tedarik zinciri uzmanları Huawei’nin, ABD’de üretilen parçaları kullanmadan faaliyetlerini yürütebileceğinden şüphe ediyorlar. Şuan Huawei, Androidiçin erişim kısıtlaması ile karşı kaşıya kaldı.

Konu hakkında tam olarak açıklama yapılmazken, yakın bir kaynağa göre, yeni yazılım yüklemek isteyen Huawei akıllı telefon kullanıcıları, artık açık kaynağa sahip Google yazılımlarını kullanabilecekler.

Yeni Huawei telefonlarında Google Play Store, Gmail ve Youtube’un da bulunduğu yazılımlara artık erişimi kaybedecek. Google yetkileri konu hakkında; Şuan hizmetlerimizi kullanan kişiler, Google Play ile Google Play Protect güvenlik hizmetlerini, hali hazırda var olan Huawei ekipmanların da kullanabilecekler.”

Çip Üreticileri De Huawei’ye Satışı Durdurdu

Başka bir kaynaktan alınan bilgiye göre, ABD’nin ticaret yasağından hangi yazılım ve hizmetlerin etkilendiğini tespit etmek için Google içinde çalışmaların sürdüğünü belirtirken, Huawei sözcüsü de ticaret yasağının etkisini değerlendirdiklerini belirtti.

Google’a ek olarak Bloomberg’de yer alan bir habere göre; ABD’li çip üreticileri Intel, Qualcomm, Xilinx ve Broadcom Huawei’ye kritik yazılım satışını durdurduklarını çalışanlarına bildirdi.

Huawei yetkilileri, akıllı telefon ve tablet ürünleri için kullanıcılarına güvenlik güncellemeleri ve satış sonrası hizmetler sunmaya devam edeceğini duyu

image1


Kale Anahtarcılar kulübü

Türkiye'de güvenliğin lideri Kale Kilit’in, anahtarcıları bir çatı altında birleştirmek amacıyla kurduğu "Kale Anahtarcılar Kulübü" bir yılı geride bıraktı.  Türkiye genelinde yüzlerce anahtarcının üye olduğu kulüp, sektörde bir ilke imza atarken anahtarcılık alanında sosyal bir network oluşturdu.

Türkiye'de mekanların tam kapsam güvenlik sağlayıcısı Kale Kilit’in, iş ortaklarını bir çatı altında toplamak hedefi çerçevesinde kurduğu "Kale Anahtarcılar Kulübü" birinci yaşını kutladı. Sektörün gelişimine katkı sağlamak amacıyla yıllardır ürün, hizmet ve çözümler geliştiren Kale Kilit’in, Türkiye geneli anahtarcıların katılımıyla kurduğu Anahtarcılar Kulübü, sektörü daha kurumsal bir yapıya doğru yönlendirmeyi başardı. Henüz bir yıllık bir kulüp olmasına rağmen Türkiye genelinde 300’den fazla anahtarcıyı tek çatı altında topladı.

Sektörde bir ilk olan Kale Anahtarcılar Kulübü, birinci yılını 12-13 Mayıs 2016 tarihleri arasında Wyndham Grand Otel’de gerçekleştirilen etkinlikle kutladı.

Kale Anahtarcılar Kulübü’nün birinci yılı kutlamaları, ünlü sunucu Ceyhun Yılmaz’ın yaptığı şovlarla renklendi. Gecenin sonunda ise Anahtarcılar Kulübü’nün 1.yıl  ‘en’lerine plaketler verildi.  ‘En’lerin ödülleri;  En Çok Ürün Satan Üye, En Nitelikli Ürün Satan Üye, En Sosyal Üye, Kale Alarm’a En Çok Yönlendirme Yapan Üye  olmak üzere dört ayrı kategoride kulüp üyelerine sunuldu.

Kaynak :kale kilit

image2

35 Yıldır Baba Mesleğini Severek Yapıyor

 Çorum'un Sungurlu ilçesinde çilingirlik mesleğine 35 yılını veren Bekir Çekicioğlu, baba mesleği olan çilingirliği devam ettiriyor.

İlçede tek çilingir olan Bekir Çekicioğlu, 10 yaşında başladığı baba mesleğinde bugüne kadar 10 bin kişinin imdadına yetiştiğini belirtiyor. Çilingircilik mesleğini severek yaptığını dile getiren Çekicioğlu, mesleğin en kötü tarafının ise açılan bir kapının arkasında hayatını kaybeden bir insanla karşılaşmak olduğunu ifade etti.

Baba mesleği anahtarcılığı oğluna da öğrettiğini anlatan Çekicioğlu, "İsterim ki baba mesleğimiz anahtarcılık devam etsin. Ama bu oğlumun kendi seçimi olur. İster yapar ister yapmaz. Bizim işimizde çırak yetiştirmek diğer meslek dalları olduğu gibi kolay bulunmuyor. Herkesi çırak alamıyorsun. Sorumluluk sahibi sicili temiz olmalıdır. Bizlerde genellikle çıraklarımızı babadan oğla yada yakın bir akrabamız olmasını tercih ediyoruz. Çünkü bütün sorumluluk bizlerin üstünde olduğu için bu işte güven öncelik olmadır" dedi. - ÇORUM

Haber Yayın Tarihi : 5.4.2017 16:58:00 İHA 

 

İHA

sungurlu çorum
 


image3

Türkiye'deki 3 Kadın Anahtarcıdan Biri Ahlat'ta

image4

 Bitlis'in Ahlat ilçesinde yaklaşık 3 yıldır anahtarcılık mesleğini icra eden Eda Babacan, Türkiye'deki bu işle ilgilenen 3 kadından biri olduğunu söyledi.

Babacan, severek yaptığı anahtarcılık mesleğinde her gün ilerleme kaydederken, kırık anahtarlardan yedek anahtara kadar birçok anahtar üzerinde işlem yapabiliyor. Eşinin her zaman kendisine destek olduğunu ifade eden Babacan, "Bu işe yaklaşık 3 yıl önce başladım ve işimi oldukça seviyorum. Sabah erkenden gelerek iş yerimi açıyorum. Her türlü anahtar üzerine iş yapabiliyorum. Sadece çilingir hizmetlerini eşim yapıyor. Kadınlar kendilerine güvensinler. Kadınların yapamayacağı bir iş yoktur. Türkiye'deki 3 bayan anahtarcıdan birisiyim. Bu da sonuçta bir sanat sayılır. Türkiye'de bu işi yapan 3 bayandan biri olmamdan dolayı ayrıca gururlanıyorum" dedi.

Eşine her zaman bu konuda yardımcı olduğunu belirten Ertuğrul Babacan ise, eşinin aldığı destekle birlikte işini geliştirdiğini söyledi. Babacan, "Eşim 3 yıldır bu mesleği icra ediyor. Bende bu konuda eşimi hiç yalnız bırakmayarak destek oldum. Bu yıl Ahlat Kaymakamlığı Proje Ofisi tarafından hazırlanan proje kapsamında KOSGEB'ten hibe desteği alarak iş yerini yeniden dizayn ettik. Makineleri yenileyerek işimizi genişlettik. Bende eşime yapmış olduğu bu işte her zaman destek oluyorum. Özellikle çilingir hizmetlerini ben yapıyorum. Ayrıca Türkiye'deki 3 bayan anahtarcıdan birisi eşimdir. Bu konuda ayrıca gurur duyuyorum. Buraya gelen toptancımız Türkiye'de 2 bayan anahtarcı olduğu ve Eda hanımla birlikte bu sayının 3'e yükseldiğini söyledi. Bu sayede eşimin Türkiye'deki 3 bayan anahtarcıdan biri olduğunu öğrendik. Ayrıca iş yerimizi genişletme adına yapılan projede desteklerini esirgemeyen Ahlat Kaymakamlığı Proje Ofisine ve KOSGEB yetkililerine teşekkür ediyorum" diye konuştu. - BİTLİS  iha