Fatih Belediyesi İstanbul Tanıtım Filmi

Fatih’te Gezilecek Yerler

image62

 

 • İstanbul Surları: İstanbul henüz Ligos isimli küçük bir köyken inşa edilen, Doğu Roma ve Osmanlı dönemlerinde geliştirilen İstanbul Surları, 1985 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınmış.
 • Ayasofya: 360 yılında İmparator Konstantin tarafından inşa ettirilen, bir kez yıkıldıktan sonra İmparator Jüstinyen tarafından 537 yılında tekrar yaptırılan Ayasofya, İstanbul’da gezilecek yerler listesinin ilk sıralarında. Günümüzde, Ayasofya Müzesi olarak kullanılıyor.
 • Topkapı Sarayı: İstanbul’un simgelerinden Topkapı Sarayı, Osmanlı İmparatorluğunun yönetim merkezi olarak kullandığı bir yapılar bütünü. İstanbul’un tarihi yerleri gezisine çıktıysan şimdilerde müze olarak kullanılan Topkapı Sarayı’nı mutlaka görmen gerek. Topkapı Sarayı Müzesi hakkında detaylı bir yazımız var, ilgilenenler için buraya bıraktık.
 • Sultan Ahmet Camii: İstanbul’un silüetlerinde muhakkak denk gelinen Sultan Ahmet Camii, Mimar Sinan’ın öğrencisi Sedefkar Mehmet Ağa tarafından tasarlanmış ve Osmanlı padişahı I. Ahmet adına yaptırılmış bir cami. 16 şerefeli cami, külliyesiyle beraber İstanbul’daki en kompleks ibadet yerlerinden biri konumunda. İstanbul’da gezilecek yerler listesi yapıyorsan Sultan Ahmet Camii üst sıralarda olsun.  
 • Mısır Çarşısı: İstanbul’un Avrupa Yakası’nda görülecek yerler çok. Şehrin en eski alışveriş noktalarından Mısır Çarşısı, renkli ve eğlenceli bir İstanbul deneyimi için İstanbul’da yapılacak şeyler listesine eklenmeli.
 • Kapalıçarşı: İstanbul’un tam merkezine konumlanmış, sokaklardan ve pasajlardan oluşan dev bir çarşı. Kapalıçarşı, İstanbul’da gezilecek noktalar arasında en eğlenceli olanlardan biri. Ancak kalabalık sevmiyorsan burası sana göre değil!
 • Yerebatan Sarnıcı: İstanbul’un en gizemli noktalarından biri, Medusa Başı gibi gösterişli sanat eserlerinin bulunduğu Yerebatan Sarnıcı. Ayasofya’ya yakın bir konumda bulunan bu sarnıç, İmparator Jüstinyen emriyle 6. yy’de yapılmış ve o dönemden beri ayakta.
 • Süleymaniye Camii: Kanuni Sultan Süleyman adına, Mimar Sinan tarafından tasarlanan Süleymaniye Camii, klasik Osmanlı mimarisinin en nadide örneklerinden birisi! Mimar Sinan, sadeliğin ihtişamını yansıtan bu camiyi 85 yaşındayken tasarlamış.
 • Kariye Müzesi: İstanbul’un tarihini keşfetmek için şehrin en eski binalarından biri olan Kariye Müzesi’ni ziyaret etmekten iyi ne olabilir? Mozaiklerle ilgilenenler Kariye Müzesi’ni mutlaka görmeli.
 • Yeni Camii: İstanbul silüetini oluşturan yapılardan bir diğeri, mükemmel Eminönü sahil manzarasıyla Yeni Camii… 17. yy’de yapımı tamamlanan Yeni Camii, Galata Köprüsü’sünün hemen dibinde.
 • İstanbul Arkeoloji Müzeleri: Arkeoloji Müzesi, Eski Şark Eserleri Müzesi ve Çinili Köşk Müzesi olarak üç bölüme ayrılan İstanbul Arkeoloji Müzeleri, şehrin tarihini keşfetmek için birebir.
 • Rüstem Paşa Camii: Osmanlı çiniciliğinin muhteşem bir örneğini görmek istersen Eminönü civarında bulunan Rüstem Paşa Camii’ne gitmelisin. Kanuni Sultan Süleyman’ın damadı Rüstem Paşa adına yaptırılan cami, İstanbul’un keşfedilmesi gereken tarihi yerlerinden biri.
 • Aya İrini: İstanbul’un tarihi yerlerinden devam ediyoruz. Topkapı Sarayı bünyesinde bulunan Aya İrini, Doğu Roma dönemlerinden beri ayakta kalmış az sayıdaki yapıdan biri.