Üsküdar Kaymakamlığı / Üsküdar Tanıtım Filmi

Üsküdar Gezilecek Yerler

image80

Üsküdar

 • Kız Kulesi: İstanbul’un simgesi denilince akla gelen ilk mekan, efsaneleriyle ünlü Kız Kulesi. Yaklaşık MÖ 500 yıllarına tarihlenen bu yapı, teorilere göre önceden kıyının bir parçasıyken zaman içerisinde bulunduğu yerden kopmuş ve bir adacığa dönüşmüş. Kız Kulesi, günümüzde bir restoran olarak hizmet veriyor. İstanbul’da özel bir şeyler yapmak istiyorsan Kız Kulesi’nde bir yemek yiyebilirsin.
 • Çamlıca Tepesi: İstanbul’da gezilecek doğal yerlere bakınanlar için verebileceğimiz bir öneri de Çamlıca Tepesi. İstanbul manzarasını tepeden izleme keyfiyle beraber buradaki sosyal tesislerde ekonomik bir şekilde yemek ve içecek sipariş edebilirsin.
 • Fethipaşa Korusu: Üsküdar, tam bir aşıklar semti… İstanbul’da sevgiliyle gezilecek yerlere bakıyorsan Fethipaşa Korusu hem gezmek hem de bir şeyler yemek için ideal. Fethipaşa Sosyal Tesisleri’nde manzara da bir harika!
 • Beylerbeyi Sarayı: Ünlü mimar Sarkis Balyan’ın 19. yy ortalarında Sultan Abdülaziz’in emriyle tasarladığı Beylerbeyi Sarayı, padişahlar için bir dinlence yeri olmasının yanı sıra yabancı devlet adamları için de konukevi olarak kullanılmış. Günümüzde ziyaretçilere açık olan Beylerbeyi Sarayı, pazartesi ve perşembe günleri haricinde 09.00-17.00 saatleri arasında gezilebiliyor.
 • Mihrimah Sultan Camii Külliyesi: Anadolu Yakası’nda gezilecek tarihi yerlerden biri de Mihrimah Sultan Camii Külliyesi. Kanuni Sultan Süleyman’ın kızı adına Mimar Sinan tarafından tasarlanan Mihrimah Sultan Camii, İstanbul’da görülebilecek Osmanlı eserlerinden biri.
 • Hababam Sınıfı Müzesi: Rıfat Ilgaz’ın ünlü eseri, yediden yetmişe herkesin hayranı olduğu Hababam Sınıfı’nın çekimlerinde kullanılan yeri görmek ister misin? Günümüzde öğretmen evi olarak da kullanılan Hababam Sınıfı Müzesi, filmin atmosferini solumak isteyenler için mükemmel bir durak.
 • Çinili Camii: 17. yy’de yapımı tamamlanan Çinili Camii, Osmanlı çiniciliği ile ilgilenenlerin kesinlikle İstanbul gezi rehberine eklemesi gereken bir yapı. Mahpeyker Kösem Sultan adına yaptırılan cami, İstanbul’un tarihi yerleri arasında mütevazı bir güzelliğe sahip.
 • Surp Garabet Ermeni Kilisesi: İstanbul’da gezilebilecek tarihi yerler için asla bir gün yetmez. Yapım yılı 16. yy’den eskiye tarihlenen Surp Garabet Ermeni Kilisesi, 2006 yılında restore edilerek ibadete açılmış.
 • Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi: Her çocuğun hayali, özgürce uçurtma uçurabilmektir! İstanbul’da gezilecek yerler arasında Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi, görülebilecek en mutluluk dolu mekanlardan.
 • Kuzguncuk: İstanbul Boğazı’nın hemen kıyısında, sahil boyunca uzanan eski evlerle dolu bir yer Kuzguncuk… İstanbul’un en güzel semtlerinden Kuzguncuk, hafta sonu İstanbul’da gezilecek sakin yer arayanların mutlaka uğraması gereken noktalardan!

image81

Kız Kulesi

 •  Kız Kulesi, hakkında çeşitli rivayetler anlatılan, efsanelere konu olan, İstanbul Boğazı'nın Marmara Denizi'ne yakın kısmında, Salacak açıklarında yer alan küçük adacık üzerinde inşa edilmiş yapıdır. Üsküdar'ın sembolü haline gelen kule, Üsküdar’da Bizans devrinden kalan tek eserdir. 

image82

Beylerbeyi Sarayı

 •  Beylerbeyi Sarayı, İstanbul'un Üsküdar ilçesinin Beylerbeyi semtinde bulunan ve Sultan Abdülaziz tarafından 1861-1865 yıllarında mimar Sarkis Balyan'a yaptırılan saraydır.